fbpx
INFORMACJE

Wyższe koszty i opóźnienia w przebudowie dworców w centrum i Rokitnicy

Chociaż według władz Zabrza budowa nowych dworców autobusowych przebiega zgodnie z planem, to obydwie inwestycje drastycznie się opóźniają. Przebudowy dworców nie są gotowe nawet w połowie, a w Rokitnicy wykonano jedynie 14 proc. prac! Na tym nie koniec. Już teraz wiadomo, że inwestycja przy ul. Goethego nie tylko się opóźni o pół roku, ale będzie też droższa o 15 mln zł!

Chociaż według władz Zabrza budowa nowych dworców autobusowych przebiega zgodnie z planem, to obydwie inwestycje drastycznie się opóźniają. Przebudowy dworców nie są gotowe nawet w połowie, a w Rokitnicy wykonano jedynie 14 proc. prac! Na tym nie koniec. Już teraz wiadomo, że inwestycja przy ul. Goethego nie tylko się opóźni o pół roku, ale będzie też droższa o 15 mln zł!

W styczniu nasz dziennikarz zauważył, że raporty z przebiegu prac przy budowie nowych dworców z grudnia i ze stycznia są niemal identyczne, a to oznaczało, że na budowach w tym czasie niewiele się zmieniło. Kiedy wysłaliśmy nasze spostrzeżenia do rzecznika firmy NDI, która buduje oba dworce, uzyskaliśmy odpowiedź, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem, a o szczegóły mamy dopytywać inwestora, czyli miasto. Od tamtej pory Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik NDI, nie wysłała nam – mimo naszej prośby – lutowego raportu.

Zaawansowanie prac

Tomasz Saternus, szef Jednostki Gospodarki Nieruchomościami, która z ramienia miasta zajmuje się inwestycją, odpowiedział na nasze pytania.

Postęp prac – na podstawie informacji uzyskanych od wykonawcy i inżyniera kontraktu – wynosi 39% dla centrum przesiadkowego w centrum Zabrza i 13,99% – dla budowy w Rokitnicy (informacje z dnia 17.02.2023 r.).

Tajemnicza zmiana terminu…

Termin oddania inwestycji przy ul. Goethego, jak podaje Tomasz Saternus, przypada na 31 października 2023 roku, natomiast centrum przesiadkowe w Rokitnicy ma być gotowe 22 września 2023 roku. Co ciekawe, z informacji, którą otrzymaliśmy z JGN 19 lipca 2022 roku, termin oddania dworca przy ul. Goethego przypadał na 31 maja 2023 roku! Jeszcze ciekawsze są informacje na stronie NDI.

– Dworzec w centrum Zabrza, przy ul. Goethego ma powstać do końca kwietnia 2023 roku – czytamy.

To 5, a w drugim przypadku 6 miesięcy różnicy! Skąd ta zmiana? Zapytaliśmy na początku tego tygodnia, wciąż czekamy na odpowiedź.

Jak wygląda postęp prac?

Na niedawnym posiedzeniu komisji prawa i porządku publicznego Rady Miasta Tomasz Saternus relacjonował postęp prac. Jak mówił, konstrukcja budynku przy ul. Goethego, zgodnie z zapewnieniami kierownika budowy, ma być gotowa najpóźniej do 15 kwietnia. Potem mają zacząć się roboty wewnątrz budynku. Obecnie kończone są prace związane z wylewaniem drugiego stropu – ma to trwać do dwóch tygodni. Do wykonania jest jeszcze jeden strop pomiędzy drugą i trzecią kondygnacją. Koszt całości inwestycji ma wynieść 70 mln zł. I tu kolejna rozbieżność, gdyż pierwotnie koszt ustalono na niecałe 55 mln zł!

W przypadku dworca w Rokitnicy, cena póki co nie zmienia się – 28 mln zł, jednak zaawansowanie prac jest nikłe. Przy okazji wypowiedzi Tomasza Saternusa wyjaśniło się, dlaczego raporty grudniowe i styczniowe nadesłane nam przez rzecznika NDI były niemal identyczne.

– Dalej trwają przekładki sieci, niestety co chwilę napotykamy na niezinwentaryzowane sieci. Jeśli chodzi o spółkę Wody Polskie, to było tak trzykrotnie, natomiast w przypadku gazu, też co chwilę jest jakiś problem; wynika to też z tego, że są tam dwie inwestycje prowadzone równolegle – nasza i gazowni. Musimy więc te prace skoordynować – wyjaśniał Tomasz Saternus.

W obliczu tych kłopotów wykonawca informuje, że dworzec w Rokitnicy zostanie ukończony zgodnie z terminem – we wrześniu tego roku.

Podobne artykuły

Park Dubiela – kąpiele w fontannie i grasujące szczury

redaktor

Kto go rozpoznaje? Płacił kradzioną kartą bankomatową!

redaktor

Kompromitacja i zmarnotrawione pieniądze! Jednoosobowy Marsz Równości! [ZDJĘCIA]

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «