fbpx
BIZNES

Wszystko, co musisz widzieć o nowych przepisach dotyczących kas fiskalnych

Już niebawem część firm będzie musiała wywiązać się z obowiązku wymiany kas fiskalnych. 1 maja weszły w życie nowe przepisy nowelizujące ustawę o VAT oraz modyfikujące prawa o miarach. Sprawdź, na czym polegają wprowadzone zmiany. Poznaj przewidzianą kolejność, w której przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do aktualnie obowiązujących przepisów.

Kasy z papierowym zapisem kopii zastąpione kasami online

Przede wszystkim należy zapamiętać, że określona w nowelizacji konieczność używania kas online nie wykluczała możliwości dalszego stosowanych kas z papierowym albo elektronicznym zapisem kopii. Ustawodawca przewidział okresy przejściowe dla różnych branż, pozwalające na stopniowe wdrożenie nowych przepisów. Z ustawy wynika też, że po wejściu w życie nowelizacji, podatnicy nadal mają prawo kupować kasy rejestrujące starego rodzaju. Kasy z elektronicznym zapisem kopii można nabywać do 31 grudnia 2022 roku. Z kolei kasy z papierowym zapisem kopii można było kupić tylko do 30 czerwca 2019.

W jaki sposób działają nowe kasy fiskalne online?

Co ważne, wprowadzone regulacje przewidują utworzenie Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu teleinformatycznego, do którego z kas online przesyłane będą dane o sprzedaży. Informacje, dzięki zakładanej funkcji nowych kas, mogą zostać przekazane bezpośrednio i automatycznie. Przesyłane informacje mają dotyczyć każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej. Będą też zawierać szczegóły umożliwiające ustalenie wysokości podstawy opodatkowania i kwot podatku należnego, a także stawki podatku, rodzaju towaru lub usługi, jak również miejsca i czasu instalacji kasy. Dane z kas w praktyce mają stanowić elektroniczny obraz wystawianych paragonów.

Łatwo pogubić się w gąszczu przepisów i ich aktualizacji. Problematyczne mogą być przede wszystkim kwestie podatkowe. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że mogą zmniejszyć liczbę płaconych podatków i składek. O tym, jak nie płacić zusu albo jak obniżyć zus w firmie, możesz dowiedzieć się na stronie https://www.zustoniemus.pl. Dzięki praktycznym poradom masz szansę legalnie zoptymalizować również swoje podatki tak, by zarabiać jak najwięcej na prowadzonej działalności.

Jakie inne informacje trafią do Centralnego Repozytorium Kas?

Do nowego systemu nie trafiają żadne dane dotyczące konsumentów, z wyjątkiem numeru identyfikacji podatkowej nabywcy, jeżeli nabywca poda taki numer podczas dokonywania transakcji. Warto wiedzieć, że nowa kasa online będzie fiskalizowana w momencie jej pierwszego połączenia z Centralnym Repozytorium Kas. Następnie będzie wysyłać, ze wskazaną częstotliwością, szczegółowe informacje o dokonanych transakcjach.

Do kiedy można korzystać ze starych kas?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do 31 grudnia 2019 r. ze starych kas będą mogli korzystać sprzedający benzynę, olej napędowy i gaz przeznaczonego do napędu pojazdów oraz przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy, zakładania, bieżnikowania i regenerowania opon, a także w zakresie wymiany opon albo kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów.

Z kolei do 30 czerwca 2020 roku ze starych kasy mogą korzystać przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie lub krótkotrwałego zakwaterowania, placówki gastronomiczne oraz sprzedawcy węgla, brykietu i podobnych paliw przeznaczonych do celów opałowych.

Znacznie później, bo przed końcem grudnia 2020 roku, kasy fiskalne będą musieli wymienić wszyscy podatnicy świadczący usługi budowlane, prawnicze, fryzjerskie, kosmetyczne, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz usługi wiążące się z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, jednak wyłącznie w zakresie wstępu.

Nowe przepisy dotyczące wymiany kas fiskalnych wymagają od przedsiębiorców dopełnienia obowiązku przejścia na korzystanie z kas online. Warto pamiętać o określonych terminach kończących okresy przejściowe. Nowelizacja uzasadniona jest chęcią gromadzenia informacji w celach analitycznych i kontrolnych, by uszczelnić i skuteczniej walczyć z luką w VAT. Prawo, które weszło w życie 1 maja 2019, budzi wiele obaw i wątpliwości ze strony przedsiębiorców. Trzeba jednak wiedzieć, że wdrożenie zmian w zakresie kas fiskalnych ma wykrywać i ograniczać oszustwa podatkowe. Co istotne, podatki i inne opłaty lepiej obniżać w sposób legalny. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest spółka zoo bez ZUS, korzystna również w sferze podatków.

Podobne artykuły

Rynek centrów danych w Polsce: Raport PMR 2023

redaktor

Jak wybrać spawarkę? To urządzenie przyda się także w domu!

@admin

Zobacz, gdzie warto kupić mieszkanie w Zabrzu!

@admin

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «