fbpx
BIZNES ZWIERZAKI

USG przełyku u psa. Kiedy wykonać i ile kosztuje?

Przełyk psa jest narządem rutynowym, przeznaczonym do transportowania treści pokarmowych z jamy ustnej do żołądka. Jego budowa jest kilkuwarstwowa i obejmuje błonę śluzową, podśluzową, mięśniowa oraz zewnętrzną. W zależności od wieku, rasy i wielkości psa, przełyk może mieć od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów długości.

Narząd ten dzieli się na część szyjną, piersiową oraz brzuszną, a zlokalizowany jest między zwieraczem górnym oraz dolnym i wpustem żołądka. Zaburzenia w funkcjonowaniu przełyku u psa mogą mieć różne przyczyny, a w ich diagnostyce stosowane jest badanie ultrasonograficzne.

Przyczyny problemów z przełykiem u psa

USG przełyku u psa to badanie przeprowadzane wówczas, gdy występują nieokreślone zaburzenia w przełykaniu lub motoryce przepływu treści pokarmowych. Dysfunkcje czynnościowe mogą dotyczyć np. zmiany w szerokości światła narządu czy refluksu, czyli zarzucania treści żołądka. Problemy te wynikają ze zmian morfologicznych i często prowadzą do stanów zapalnych. Ich przyczyną mogą być infekcje wirusowe i bakteryjne, obecność ciała obcego, rozrosty nowotworowe na warstwach budujących narząd czy przełykanie zbyt twardej treści pokarmowej. Zaburzenia w pracy tego narządu bywają też powodowane zmianami ułożenia, np. na skutek zapadnięcia się jednego płuca w klatce piersiowej i rozwoju przepukliny przeponowej.

Wskazania do USG przełyku u psa

Jedną z jednostek chorobowych przełyku u psa jest tzw. przełyk olbrzymi. Schorzenie to objawia się deformacją oraz wyraźnym rozszerzeniem narządu, a także zanikiem motoryki budujących go mięśni. Ultrasonograf weterynaryjny pozwala na zobrazowanie tych symptomów poprzez uwidocznienie pokarmu zalegającego w przełyku, który uciska na błonę śluzową i prowadzi do miejscowego zaburzenia jej ukrwienia. Badanie może też pomóc w rozpoznaniu obecności bakterii, prowadzących do rozkładu pożywienia oraz rozwoju infekcji.

USG przełyku u psa wskazane jest również w przypadku podejrzeń nowotworu trzustki, którego najczęstszą odmianą jest gruczolak. Prowadzi on do rozwoju guza wydzielającego gastrynę i zwiększającego wydzielanie kwasu solnego, wywołując refluks kwaśnej treści pokarmowej oraz zapalenie przełyku. Badanie ultrasonograficzne psa stosowane jest też do wykrywania przepukliny rozworu przełykowego.

Cena badania USG przełyku u psa

Badanie ultrasonograficzne psa nie jest kosztowne. W przypadku USG przełyku, cena zależy przede wszystkim od ustaleń konkretnej placówki. Koszty wynoszą zwykle od 40-50 do ponad 100 złotych.

Podobne artykuły

Większość na minusie, czyli wyniki finansowe zabrzańskich spółek miejskich

redaktor

Lakiery hybrydowe najwyższej jakości!

@admin

Laminator – urządzenie niezbędne w każdej firmie. Dlaczego warto je posiadać?

@admin

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «