Koniec wielkiego zamieszania wokół meczu o Superpuchar Polski. Po fali protestów środowisk kibicowskich, Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu przeniesienia spotkania na Dolny Śląsk. Ostatecznie starcie Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze odbędzie się na stadionie przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu.
Jak informuje dziennikarz Tomasz Włodarczyk, krajowa federacja piłkarska podjęła decyzję o powrocie do dotychczasowych, sprawdzonych zasad organizacji tego prestiżowego widowiska. Oznacza to, że gospodarzem spotkania inaugurującego nowy sezon będzie aktualny Mistrz Polski, czyli poznański Lech.
Kibice Górnika i Lecha wygrali walkę o tradycję
Przypomnijmy, że jeszcze kilka dni temu wokół meczu o Superpuchar rozpętała się prawdziwa burza. Komisja ds. Nagłych PZPN forsowała pomysł, aby spotkanie przenieść na neutralny grunt – na Tarczyński Arenę we Wrocławiu.
Plan ten wywołał jednak natychmiastowy i stanowczy sprzeciw po obu stronach barykady. Zarówno sympatycy Górnika Zabrze (zdobywcy Pucharu Polski), jak i kibice Lecha Poznań zapowiedzieli bezwzględny bojkot wydarzenia, jeśli federacja odbierze mistrzowi kraju prawo do gry na własnym obiekcie. Presja fanów okazała się skuteczna, a związek musiał ugiąć się pod naporem argumentów środowiska piłkarskiego.
Kiedy mecz Lech Poznań – Górnik Zabrze?
Prestiżowe starcie czołowych polskich drużyn zaplanowano na 16 lub 17 lipca. Dokładny dzień oraz godzina pierwszego gwizdka zostaną oficjalnie ogłoszone po rozmowach z Telewizją Polską (TVP), która przeprowadzi bezpośrednią transmisję z tego meczu na swoich antenach.
Pojedynek w Poznaniu zapowiada się pasjonująco. Naprzeciw siebie staną ekipy, które zdominowały tegoroczne rozgrywki krajowe i zajęły najwyższe stopnie na podium w polskim futbolu. Dla kibiców z Zabrza będzie to pierwsza okazja w nowym sezonie, by zobaczyć swój zespół w walce o kolejne oficjalne trofeum.
Rewolucja w Superpucharze odłożona w czasie
Choć w tym roku PZPN musiał ustąpić, działacze nie porzucają całkowicie planów związanych ze zmianą formatu rozgrywek. Z medialnych doniesień wynika, że rewolucja wejdzie w życie od kolejnego sezonu. To wtedy federacja ma zyskać pełne, odgórne prawo do samodzielnego wyznaczania neutralnego stadionu, który ugości finalistów Superpucharu Polski w kolejnych latach. W 2026 roku decyduje jednak wciąż sportowa tradycja i głos kibiców.
Foto: Marcin Pawlenka/Zabrze24.info.
Subskrybuj nasz kanał na Youtube 
