W dobie kryzysu pojawia się wiele wątpliwości i pytań, które często pozostają bez odpowiedzi. Czy wydatki na marketing w ogóle mają sens? Czy dotychczasowa strategia powinna ulec zmianie? Na jaki ton komunikacji postawić? Czy ograniczać lub modyfikować budżety, a jeśli tak, to w jaki sposób? I wreszcie najtrudniejsze pytanie, która pojawia się niebywale często – czy mój biznes to przetrwa? Jak pokazuje historia, kryzysy są nieodłączną częścią systemów gospodarczych, ale każdy z nich to jedynie etap przejściowy. W przeszłości zdarzały się przecież różnego rodzaju recesje, po których gospodarka wracała na właściwe tory. Czy warto więc rezygnować z marketingu w czasie szalejącej destabilizacji rynku?
Marketing w czasie kryzysu
Logiczne jest, że w czasach kryzysu pierwsze, o czym myślimy to cięcie kosztów. Nie ma się czemu dziwić. Niepewność jutra, wizja utraty płynności finansowej i brak stabilizacji z pewnością utrudniają podjęcie konkretnych decyzji. Ograniczenia kosztów stałych są niemożliwe, więc zazwyczaj to działania marketingowe zostają zepchnięte na dalszy plan. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Warto tutaj zacytować profesora Johna A. Quelcha z Harvard Business School, który uważa, że:
„Recesja to nie jest dobry czas na cięcie wydatków marketingowych. Udowodniono, że marki, które zwiększały wydatki na marketing w czasie recesji, a konkurencja je ograniczała, były w stanie zwiększyć swój udział rynkowy mniejszym kosztem, aniżeli w okresie koniunktury”.
Należy pamiętać, że ograniczenie działań reklamowych jest rozwiązaniem krótkotrwałym, a jego konsekwencje będziemy odczuwać zdecydowanie dłużej. Czy działania marketingowe powinny więc zostać wstrzymane?
To zależy! Od firmy, budżetu, branży, kontekstu, pozycji konkurencyjnej, kultury organizacyjnej, czy zaplecza finansowego i od mnóstwa innych czynników… Nie można przecież namawiać firmy do zwiększania lub utrzymania kosztów, gdy ociera się ona o bankructwo. Ale z pewnością są też takie biznesy, które mimo gorszej sytuacji na świecie, radzą sobie całkiem dobrze. I to właśnie takie firmy okres kryzysu powinny wykorzystać na budowaniu swojej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej. Należy skupić się na tym, aby firma była nadal widoczna na rynku. Zupełna rezygnacja z działań marketingowych może zaszkodzić, algorytmy wyszukiwarek nie śpią, a przestój w reklamowaniu może skutecznie utrudnić powrót na rynek. Widoczność w sieci to działanie długofalowe, które bardzo dotkliwie odczuwa każdy zastój.
Jak prowadzić marketing w czasach kryzysu?
Ale jak funkcjonować w marketingowym świecie w sytuacji kryzysu? Jeżeli marki mają możliwość podtrzymywania działań reklamowych, to mimo wszystko obawiają się odbioru przez społeczeństwo. Czy jakiekolwiek działania mają sens, mając na uwadze fakt, że umysły odbiorców zaprząta niepewna przyszłość? Sens działania jest oczywisty – ale działania marketingowe w czasach kryzysu powinny być dopasowane do sytuacji gospodarczej, ale także ogólnej atmosfery, która panuje na świecie. Nie trzeba od razu rezygnować ze wszystkich prowadzonych działań, kluczem jest tutaj dopasowanie. Jak więc działać w czasach kryzysu?
1. Postaw na przekaz dopasowany do sytuacji
Kryzys gospodarczy, energetyczny, pandemia, czy wojna – to sytuacje, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na społeczności na całym świecie. Wielokrotnie zdarza się jednak, że w przypadku niecodziennej sytuacji marketerzy nie zmieniają wcześniej zaplanowanych działań – a to spory błąd! Przekaz przygotowany w „spokojnych czasach”, nie trafi do niepewnych jutra odbiorców. Dlatego też w momencie nastania kryzysu należy dostosować strategię marketingową i komunikat do nowych zasad.
2. Bądź empatyczny
Empatia to jedna z podstawowych zasad, na której powinna opierać się strategia marketingowa każdej firmy. Marketing oparty na empatii to zrozumienie grupy docelowej, jej problemów, potrzeb i motywacji. Na empatii opiera się właściwie wszystko, dlatego nie może jej zabraknąć zwłaszcza w czasach kryzysu.
3. Pamiętaj o wartościach firmy
Dlaczego działasz? Co jest Twoją misją, jak chciałeś ją zrealizować? Pamiętasz jeszcze? Okres kryzysu to dobry czas na powrót do korzeni – zastanów się, czy realizujesz wszystkie idee założone na początku działalności.
4. Optymalizuj budżet
Lepszym rozwiązaniem od całkowitej rezygnacji z marketingu, jest po prostu jego optymalizacja! W czasach kryzysu warto skupić się przede wszystkim na działaniach w obrębie marketingu internetowego – aktualizacji strony WWW, intensyfikacji aktywności w social mediach, czy pozycjonowaniu i SEO.
Na pytanie – czy marketing sprawdzi się w czasach kryzysu, nie ma słusznej odpowiedzi. To wszystko zależy od szeregu różnych czynników, które mają wpływ na sytuację marki na rynku. W obliczu sytuacji kryzysowej warto pozostać jednak empatycznym, szczerym i elastycznym. Świat zmienia się w szalenie szybkim tempie, naszą jedyną bronią jest dostosowanie się do tego rytmu i zaakceptowanie rzeczywistości taką, jaka jest.
Agencja reklamowa Katowice – pomożemy Ci dopasować działania marketingowe do nowej, często dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.