fbpx
BIZNES

Czy warto zdecydować się na taras drewniany?

Jeśli rozważasz budowę przydomowego tarasu, bardzo możliwe, że wahasz się, z jakiego materiału go wykonać. Możliwości jest sporo, ale pomimo dostępności nowoczesnych materiałów budowlanych, wciąż to drewno cieszy się największą popularnością. W artykule podpowiadamy, czy faktycznie jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Poznaj najważniejsze zalety oraz wady drewnianych tarasów!

Taras z drewna – jakie są jego zalety?

Estetyczny wygląd to zdecydowanie najważniejsza zaleta drewnianych tarasów, podkreślana przez większość osób, które wybrały ten materiał. Konstrukcja doskonale wpasowuje się w ogrodowy klimat, stanowiąc wspaniały łącznik pomiędzy domem, a terenem zielonym. Jednak to dopiero początek, gdyż do zalet tarasów z drewna należy zaliczyć także:

  • ogromne możliwości w zakresie projektowania ich wyglądu, co wynika z prostoty obróbki drewnianych desek,
  • wieloletnią trwałość pod warunkiem odpowiedniej impregnacji desek,
  • wysoki komfort termiczny – drewno nawet wystawione na słońce nie nagrzewa się nadmiernie, a i jednocześnie dość wolno traci swoje ciepło,
  • bezpieczeństwo – upadek na deski w pewnym stopniu będzie zamortyzowany, gdyż jest to materiał relatywnie miękki i sprężysty.

Jakie są wady drewnianych tarasów?

Nic na tym świecie nie jest idealne i dotyczy to także tarasów. W przypadku konstrukcji wykonanych z drewna ich główną wadą jest konieczność regularnego przeprowadzania konserwacji. Drewniane deski, nawet te wykonane z drzew egzotycznych, z biegiem czasu będą poddawać się działaniu różnych warunków atmosferycznych oraz środowiskowych. Jedynym sposobem na wydłużenie ich żywotności jest regularna pielęgnacja poprzez np. olejowanie, bejcowanie czy lakierowanie.

Oznacza to, że utrzymanie tarasu drewnianego wiąże się z pewnymi kosztami. Do tego jeśli konserwację chcesz przeprowadzać samodzielnie, musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia na to wolnego czasu.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania drewnianego tarasu?

Planując budowę drewnianego tarasu, musisz wiele uwagi poświęci kwestii jego projektowania. Z pewnością powinieneś dobrze zastanowić się nad wyglądem tej konstrukcji oraz jej wielkością, którą musisz dopasować zarówno do potrzeb, jak i dostępnej przestrzeni. Oczywiście inwestycja musi mieścić się w zaplanowanym przez Ciebie budżecie – pamiętaj, aby zawsze zostawiać sobie niewielką poduszkę finansową.

Oprócz tego projektując taras zwróć uwagę na:

  • miejsce postawienia konstrukcji – z jednej strony dostęp do niego powinien być wygodny, ale z drugiej ważne jest także to, aby zapewniało odpowiednio dużo prywatności i możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa,
  • materiał do budowy tarasu – wybór konkretnego gatunku drewna ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki. Jest to też ważne pod kątem żywotności konstrukcji (jedne gatunki są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne oraz środowiskowe, a inne wymagają bardzo częstej konserwacji, aby utrzymać wykonane z nich deski w dobrym stanie),
  • kosztorys – staraj się zawrzeć w nim dosłownie każdy wydatek, jaki będzie wiązał się z budową tarasu. Im dokładniej wszystko policzysz, tym mniejsze ryzyko pojawienia się dużych, niespodziewanych kosztów już w trakcie realizacji inwestycji.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zaprojektować idealny taras drewniany, sprawdź poradnik na stronie: https://hardwood.pl/taras-drewniany/

Warto zdecydować się na drewniany taras?

Choć konstrukcja drewniana będzie wymagać regularnych konserwacji, tak pomimo tego zdecydowanie warto zdecydować się na właśnie taki taras. Stworzy wokół siebie niezwykle przyjemną atmosferę, będzie dobrze komponował się z otoczeniem i jednocześnie zapewni bezpieczne oraz wygodne miejsce do wypoczynku. Abyś był z niego zadowolony przede wszystkim pamiętaj, żeby stawiać na deski wykonane z dobrego gatunku drewna i trzymać się ściśle wytycznych budowlanych.

Podobne artykuły

Pierwszy krok do prawa jazdy? Odkryj zalety bezstresowej nauki jazdy w OSK Rzewucki w Zabrzu!

redaktor

Sprzedaż i serwis sprzętu stomatologicznego w Polsce

redaktor

Płytki drewnopodobne – czy warto wybrać płytki podłogowe drewnopodobne?

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «