fbpx
BIZNES

Kolejne restauracje znikają z mapy Zabrza

Tylko na przełomie grudnia i stycznia trzy lokale gastronomiczne w mieście. Cafe Bistro Kamienica, Kawiarnia Percepcja w Galerii Zabrze oraz Restauracja Niezłe Ziółko przy ulicy Franciszkańskiej zakończyły albo zapowiedziały zakończenie działalności. Większość obecnych i byłych już restauratorów jest zgodna – Zabrze to nieprzyjazne i mało atrakcyjne miasto do prowadzenia gastronomii.

Na kilka dni przed świętami zamknięto dwa punkty gastronomiczne w centrum Zabrza. Działalność zakończyła Kawiarnia Percepcja funkcjonująca na parterze Galerii Zabrze. Z kolei przy ulicy Jagiellońskiej zniknęło naprawdę dobrze zapowiadające się Cafe Bistro Kamienica. Lokal otwarty kilka miesięcy temu serwował między innymi wyśmienite hamburgery.

Dosłownie przed chwilą w mediach społecznościowych zapowiedziano zamknięcie Restauracji „Niezłe Ziółko” przy ulicy Franciszkańskiej. Jej właściciele poinformowali o tym na jednym z portali społecznościowych.

– Z przyczyn od nas niezależnych z przykrością informujemy, że z dniem 31.01.2019 r. jesteśmy zobligowani do zamknięcia działalności w Zabrzu przy ul. Franciszkańskiej 8.

W opublikowanym komunikacie właściciele oczywiście zapraszają do swoich restauracji w Bytomiu i Zbrosławicach. Restauratorzy z Zabrza są zgodni, że w tym mieście prowadzenie działalności gastronomicznej jest z roku rok coraz trudniejsze. Większość z tych, którzy jeszcze z trudem funkcjonują na lokalnym rynku poważnie rozważa zamknięcie albo przeniesienie lokali do innych miast.

Wynika to z tego, że nadal Gliwice, Tarnowskie Góry, Katowice są bardziej atrakcyjnymi miastami od Zabrza na spędzanie wieczorów. Restauratorzy uciekają bo zabijają ich nie tylko wysokie czynsze, ale też nieprzyjazna atmosfera w tym mieście i złośliwość – tylko na początku roku mieliśmy trzy kontrole, między innymi z Urzędu Skarbowego i Sanepidu. Dziwny zbieg okoliczności – podsumowuje jeden z dłużej działających w Zabrzu restauratorów (nazwisko do wiadomości redakcji).

Właścicieli gastronomii dobijają także wciąż rosnące ceny mediów i żywności. Jak zgodnie mówią gastronomia jest dobrem luksusowym, ale nie mogę podwyższyć cen bo stracą ostatnich klientów. Jak dodają ich trudną sytuację poprawić może bardziej przyjazna polityka w mieście i konkretne udogodnienia. Tego jednak w ostatnich latach zabrakło, co faktycznie wpływa na kurczenie się oferty gastronomicznej w mieście, nawet tej najbardziej popularnej. Niebawem mija rok od zamknięcia najstarszej na Śląsku restauracji Mc Donald’s, działającej przy Placu Wolności.

Podobne artykuły

Chcesz tworzyć biznes? Zacznij działać od początku! Akademia PR Commplace podpowiada, na jakich aspektach warto się skupić!

@admin

Halina Bieda pisze – Z Senatu o KPO

redaktor

Cechy dobrej wypożyczalni aut

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «