fbpx
BIZNES

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat jest jednym z zawodów zaufania publicznego, który najczęściej kojarzy się z pełnieniem funkcji obrońcy sądowego. Nie jest to oczywiście jedyne jego zadanie – może one pełnić zdecydowanie bardziej zróżnicowane funkcje. Aby dowiedzieć się dokładnie czym zajmuje się adwokat należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się posiadanym przez niego kompetencjom, oraz temu, co się z nimi wiąże.

Zawód adwokat – co wiąże się z jego wykonywaniem?

Adwokatów nazywa się bardzo często obrońcami sądowymi, choć oczywiście nie jest to ich jedyna funkcja, ale niewielki wycinek potencjalnej działalności. Zawód adwokata wiąże się również z udzielaniem porad prawnych, a także opiniowaniem aktów prawnych i wydawaniem innych opinii prawnych. Warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności pracy adwokata w sądzie. Może on tu pełnić kilka funkcji. Pierwszą z nich jest wspomniana już wcześniej funkcja obrońcy. Rola adwokata jest tu dość oczywista, choć warto pamiętać że niekonieczna. Tą funkcję może również przejąć radca prawny, albo sam oskarżony. Inną funkcją jest reprezentowanie strony w procesie cywilnym. Będąc uczestnikiem tego rodzaju sprawy warto zwrócić się o pomoc do zawodowego adwokata. Adwokat Zabrze użyje swojej wiedzy na temat nie tylko prawa, ale również procedur sądowych, by przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Trzecią, bardzo popularną funkcją adwokata jest reprezentowanie w sądzie osób występujących jako oskarżyciele posiłkowi w sprawach.

Adwokat a radca prawny – jakie są pomiędzy nimi różnice?

Funkcja radcy prawnego jest na pierwszy rzut oka bardzo podobna do funkcji adwokata, choć większy nacisk kładzie się tu zazwyczaj na rolę doradczą. Należy pamiętać jednak, że radca prawny może wykonywać również funkcje w sądzie, w sposób taki sam, jak adwokat. Różnica polega na czym innym. O ile adwokat, jako osoba pełniąca funkcję publiczną, nie może być zatrudniony na etacie, o tyle radca prawny już może. Radcy doradzają więc często firmom, w których są formalnie zatrudnieni. Często poruszanym tematem jest zrównanie tych dwóch zawodów w prawach.

Podobne artykuły

Wysokiej klasy meble i sprzęty kuchenne w lepszej cenie

@admin

Komfortowo, cyfrowo i ekologicznie – nowoczesny oddział Alior Banku w Zabrzu

redaktor

Zwrot prowizji bankowej – wszystko co musisz o nim wiedzieć

@admin

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «