fbpx
BIZNES

Dania – muzea, które warto zobaczyć

Współcześnie Danię kojarzymy zapewne z Lego, czy jednym z najsłynniejszym autorem bajek – Janem Christianem Andersenem. Dania posiada też wiele wartych odwiedzenia muzeów. Warto wybrać się przynajmniej do jednego z nich.

Jedną z największych placówek muzealnych w skali całego kraju, z całą pewnością jest kopenhaskie Ny Carlsberg Glyptotek. Nazwa jednego z najsłynniejszych browarów na świecie nie pojawiła się w tym miejscu przypadkowo. To właśnie syn ich założyciela – Carl Jacobsen postanowił powołać do życia wspomnianą przestrzeń ekspozycyjną. Otwarcie muzeum nastąpiło w 1882 roku. Zbiory, na które składa się muzeum to zarówno artefakty związane z kulturami starożytnych (Etruskowie, starożytny Egipt oraz Grecja). W muzeum w stolicy Danii można podziwiać również dzieła europejskich artystów, którzy tworzyli w dziewiętnastym wieku. Wymienić tu można choćby takich twórców jak Francuzi: Jacques David, Édouard Manet czy wreszcie Cloude Monet. Oprócz obrazów w muzeum znajdują się również rzeźby. Ny Carlsberg Glyptotek posiada również własny ogród zimowy.

Kolejna warta uwagi propozycja muzealna to Muzeum Sztuki Współczesnej – Arken. Placówka prowadzona jest organizację non-profit mieści się w miasteczku Ishøj w pobliżu Kopenhagi. Jest głównym muzeum Danii, w którym można podziwiać prace artystów tworzących współcześnie. Muzeum zainaugurowało swoją działalność w 1996 roku. Wydarzenie to uświetniła także swą obecnością królowa Danii – Małgorzata II Za projekt muzealnego budynku odpowiadał rodzimy student architektury – Søren Robert Lund. W duńskim muzeum znaleźć można kilkaset prac artystów nie tylko z Danii, ale także z innych krajów skandynawskich. Także tam można więc zobaczyć kierunki, w jakich podążają obecnie różne formy wyrazu artystycznego.

Na północy Danii – w Jutlandii znaleźć można z kolei skansen Hjerl Hede. Zwiedzanie tego miejsca to dobra okazja by przyjrzeć się temu, jak wyglądało życie na duńskiej prowincji w ciągu kilku minionych stuleci. Można tu więc przyjrzeć się realiom życia od XVI wieku aż do początków minionego stulecia. Całość skansenu to ponad tysiąc hektarów terenu, na którym znajduje się zarówno średniowieczny kościół, jak i dawne miejsca pracy tutejszych rzemieślników. Podróż do Hjerl Hede to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny.

Także Dania ma do zaoferowania wiele, jeśli chodzi o lokalną kuchnię czy napoje. Jeśli więc będziemy chcieli spróbować niektórych przysmaków lub po prostu kupić pamiątkę, oprócz karty i smartfona, warto wziąć też gotówkę. Jako jedną z opcji wymiany polecamy kantor online. Transakcja powinna zająć nie więcej niż kilka minut. Przesyłka z wybraną walutą może być dostarczona zarówno na adres domowy, jak i do wskazanego wcześniej w formularzu zamówienia, punktu odbioru (kiosk Ruchu, sklep Żabka). Ponadto istnieje także możliwość bezpłatnego odbioru osobistego w kantorze. W naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych zawsze od ręki!

Podobne artykuły

Wybór nowoczesnej bramy na posesję

@admin

Paweł Kobyliński pisze – Czy ktoś słucha mieszkańców Biskupic?

redaktor

Świadczenia postojowe dla zabrzańskich przedsiębiorców

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «