fbpx
BIZNES FELIETONY

Paweł Kobyliński pisze – Ile Zabrze traci na Polskim Ładzie?

Sprawa handlu wizami przez ludzi związanych z PiS może się odbić na nas wszystkich. Nie chodzi bowiem tylko o zwykłą korupcję, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe – Polska może zostać wyrzucona ze Strefy Schengen, a to spowoduje, że znów na nasze granice wrócą uciążliwe kontrole, o których zapomnieliśmy wchodząc do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Coś dostajemy, a za to dwa razy więcej nam odbierają… Tak w skrócie można zdefiniować straty, które Zabrze i Zabrzanie, podobnie zresztą jak wiele innych miast i ich mieszkańców, ponosi i będzie ponosić przez Polski Ład.

Tylko dwa lata temu Polski Ład, a dokładnie „architekci” tego programu z partii rządzącej zafundowali Zabrzu 40 mln zł. straty. Do tego trzeba doliczyć ok. 30 mln zł na minusie z powodu kryzysu spowodowanego pandemią. Podobne kwoty, oscylujące w granicach kilkudziesięciu milionów złotych, uderzyły po kieszeniach sąsiednich miast.

Pandemia to już przeszłość, a spirala strat, którą fundują Zabrzu i innym samorządom politycy PiS nabrała rozpędu i jeszcze bardziej się rozkręciła. Kondycja finansowa samorządów osiągnęła granice wytrzymałości, a będzie jeszcze gorzej…

Według wyliczeń Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich przez najbliższe 10 lat wszystkie polskie gminy stracą w wyniku Polskiego Ładu 145 mld zł! To skutki ustawy o PIT i CIT, która realizuje założenia Polskiego Ładu.

Kalkulator strat

Było około 40 mln strat. A ile jeszcze Zabrze straci przez ustawę o PIT i CIT, która jest konsekwencją rządowego programu? Każdy z Was może to łatwo sprawdzić korzystając ze strony natwojkoszt.pl, którą opracował Związek Miast Polski wraz z Unią Metropolii Polskich.

Po wejściu na tę witrynę, wybieramy oczywiście miasto na prawach powiatu i wpisujemy Zabrze. Efekt? Ponad 60 mln zł strat rocznie! Za tę kwotę Zabrzanie mogliby zyskać ponad 100 placów zabaw, albo nowoczesny basen. Miasto mogłoby również pokryć koszty budowy czwartej trybuny Górnika Zabrze.

Jak to zatrzymać?

Już w tej chwili, skutkiem rządowego nieładu jest to, że w Zabrzu podobnie jak w innych miastach trzeba dokładać setki milionów złotych do utrzymania szkół, przedszkoli czy żłobków. Dlaczego? A dlatego, że Polski Ład ograniczył należne samorządom wpływy z subwencji oświatowej czy z podatków płaconych przez mieszkańców Zabrza.

Kilka miesięcy temu zabrzańska radna z klubu Koalicji Obywatelskiej przeprowadziła na ulicach Zabrza ciekawy eksperyment. Nagrała z niego w mediach społecznościowych materiał video.

Aby uzmysłowić Zabrzanom jak Polski Ład autorstwa PiS uderza w budżet miasta, proponowała napotkanym na ulicy mieszkańcom 29 złotych w zamian za to, że oddadzą jej… 60 zł swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Oczywiście nikt na tak niekorzystną „transakcję” nie chciał się zgodzić.

Już jesienią tę spiralę niekorzystnych transakcji możemy definitywnie zatrzymać. To od nas wszystkich zależy, czy pójdziemy na wybory i zdecydujemy, czy chcemy dwa razy więcej tracić niż możemy zyskać.

Autor: Paweł Kobyliński - przedsiębiorca, poseł na Sejm VIII kadencji, przewodniczący 
Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej w Gliwicach.

Podobne artykuły

Oczyszczacz powietrza ‒ jaki wybrać?

@admin

Kolorowe spodnie medyczne – 5 powodów, dla których warto je wybrać

@admin

Paweł Kobyliński pisze – Mrzonki o mieszkaniach dla Zabrzan

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «