Faktoring to rozwiązanie dla firmy pozwalające zawsze mieć dostęp do bieżącego finansowania. Bieżące finansowania to natomiast fundament rozwoju każdej firmy, a często decydujący o być czy nie być przedsiębiorstwa. Faktoring to usługa dostępna nawet dla małych firm, ale nie wszyscy przedsiębiorcy ją znają.
Faktoring zamiast czekania na gotówkę
W skrócie faktoring można nazwać przedterminowym sfinansowaniem faktur z odłożonym terminem spłaty. Faktycznie zaczyna się od tego, że firma wystawia swojemu odbiorcy fakturę z odroczoną płatnością, tymczasem sama musi czekać na pieniądze, które już teraz okazują się potrzebne. Tutaj z pomocą pojawia się firma faktoringowa, która płaci wartość faktury i teraz ona staje się wierzycielem kontrahenta – wierzytelność przechodzi na nią. Jeżeli wydaje się to skomplikowane, czytaj tutaj co to faktoring i jak działa krok po kroku.
Firma może wybrać wariant faktoringu bez regresu lub z regresem. W pierwszym zabezpieczona będzie przed niewypłacalnymi kontrahentami, którzy nie mają zamiaru spłacić faktury w odroczonym okresie jak i dodatkowym wyznaczonym przez firmę faktoringową. W momencie niewypłacalności klienta sprzedawca nie odczuje konsekwencji, ponieważ ponosi je firma faktoringowa lub bank. W przypadku faktoringu niepełnego, w tej sytuacji zachodzi regres, innymi słowy niezapłacona faktura wraca na nowo do firmy.
Konkurencja dla kredytów bankowych
Usługi faktoringowe są coraz bardziej popularne, rośnie również dostępność do nich. Na rynku jest kilkadziesiąt instytucji finansowych świadczących usługi faktoringu, zaliczaj się również do nich niektóre banki. To jednak niezależne firmy faktoringowe mają szerszą ofertę i bardziej elastyczną ofertę dla małych spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Pomimo dużej rywalizacji między instytucjami faktoringowymi, usługa ta może wydawać się nieco droga. Może to wynikać z porównania tej złożonej usługi z prostym kredytem obrotowym, który jest samym tylko finansowaniem. Poza pakietem dodatkowych usług trzeba tu zwrócić uwagę, faktoring jest bardziej dostępny do kredytu bankowego, ponieważ nie jest skorelowany ze zdolnością kredytową firmy.
Zasady funkcjonowania faktoringu
Za każdą wystawioną poprzez firmę fakturę firma faktoringowa zaraz wypłaca należność, zmniejszoną jedynie o procentowo wyliczoną opłatę. W tym momencie te pieniądze stają się rzeczywistym zasobem firmy, która nie musi się już przejmować oczekiwaniem na nie poprzez długi czas. Faktoring może uzyskać każdy biznesmen nawet właściciel jednoosobowej firmy, chociaż nie w każdej instytucji może liczyć na ofertę. Aby trafić na odpowiednią firmę faktoringową, warto jej poszukać w serwisie FAKTORINGoferty.pl.
Zanim uda się uruchomić usługę faktoringu, przedsiębiorca musi parafować umowę. Zanim to się stanie, bank niejednokrotnie sprawdza zdolność kredytową spółki, przy czym wymagania są tu niższe niż w wypadku wystąpienia o kredyt. Badanie zdolności kredytowej nie będzie jednak elementem weryfikacji w pozabankowych firmach faktoringowych. Tu start usługi jest bardzo szybki, podpisanie umowy i uruchomienie finansowania zachodzi ekspresowo – jak na branżę finansową. Z faktoringu można zacząć korzystać niemal z dnia na dzień.