fbpx
INFORMACJE

Grillowanie, spacer czy zwiedzanie? Jak spędzić weekend w Zabrzu

Obostrzenia związane z COVID-19 są stopniowo znoszone. Od dziś nie trzeba zasłaniać twarzy w przestrzeni publicznej. Zniesiono też limity osób w restauracjach i sklepach. Pozytywnie wpływa to na społeczeństwo. Zaczynamy spotykać się w większych grupach i spędzać razem czas. Obserwując intensywność z jaką zabrzanie zabierają się do porządków w ogródkach działkowych, można wnioskować, że szykuje się wielkie rodzinne grillowanie. Ale czy mamy alternatywę na weekend w Zabrzu wówczas gdy pogoda nas rozczaruje?

Szychta zamiast grilla?

Od soboty (30 maja) na nowo rusza Sztolnia Królowa Luiza. Będzie można zwiedzić Podziemną Trasę Rodzinną, gdzie można odkryć i dowiedzieć się więcej jak pracowali górnicy. Zobaczyć z bliska ogromne maszyny, a nawet poczuć się jak górnik na szychcie. Podziemna trasa łączy zabawę z edukacją. Wariant ten przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci, ale nie tylko.
Drugim z wariantów jest Podziemna Trasa Wodna, która umożliwia spływ łodzią w wydrążonych korytarzach, a sama świadomość, że nad nami jest miasto powoduje szybsze bicie serca.
Warto podkreślić, że trasa spływu ma ponad kilometr i jest najdłuższą trasą jeśli chodzi o górnictwo węglowe. Przeżyć można tu niezapomniane chwile oraz spotkać takie postacie jak Utopka i legendarnego Skarbnika.
Ze względów bezpieczeństwa w tym przypadku dzieci mieć skończone 7 lat. Należy też pamiętać o odpowiedniej odzieży i obuwiu, bo panująca tam wilgoć i dość niska temperatura może wielu zwiedzających zaskoczyć, a przeziębienie nikomu nie jest do szczęścia potrzebne.
Sztolnia Królowa Luiza to kopalnia wiedzy, nowych doświadczeń oraz zabawy. Ci którzy to miejsce zwiedzali mogli się o tym przekonać, a tym, którzy jeszcze tam nie byli warto polecić to miejsce.

Spacer w ogrodzie botanicznym

Od minionej soboty otwarty jest też Miejski Ogród Botaniczny. Nowy sezon z powodu obostrzeń rozpoczął się się trochę później niż co roku. Zazwyczaj ogród był otwierany na początku maja. Nowością w tym sezonie są między innymi układane z kamienia ścieżki, które dodają otoczeniu jeszcze większego uroku.

Pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych.

Anna Gołaszewska
Foto: Łukasz Orzechowski; Źródło - foto - www.um.zabrze.pl

Podobne artykuły

Ugodził nożem kolegę podczas libacji alkoholowej

redaktor

Złodzieje katalizatorów ujęci na Zaborzu. To dwaj bracia [VIDEO]

redaktor

Wystawili mnóstwo fałszywych faktur na miliony złotych!

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «