Jak zmieni się nowy plik JPK?
Nowy plik zastąpi obecnie obowiązujący plik JPK VAT oraz deklaracje VAT. Od października przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT będą wypełniać tylko jeden plik kontrolny – JPK V7. Jego wprowadzenie ma za zadanie ułatwić proces rozliczania z podatków oraz wyeliminować szarą strefę i oszustwa podatkowe, które najczęściej mają miejsce podczas produkcji i sprzedaży tytoniu, alkoholu oraz paliw. Dzięki temu rozwiązaniu wpływy do budżetu państwa z tytułu VAT znacznie się zwiększą, a oszustwa podatkowe będą mogły być szybko wykrywane.
Nowa struktura pliku JPK V7?
Nowy plik został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to część ewidencyjna, zawierająca informacje jak w obecnym pliku. Druga część jest częścią ewidencyjną i będą w niej zawierać się informacje o pozycjach wskazywanych w deklaracjach VAT. Ponadto wprowadzono oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji w JPK V7, które są najczęściej narażona na oszustwa podatkowe. Warto też mieć na uwadze, że nowy plik będzie obowiązywał w dwóch wariantach, w zależności od zadeklarowanego czasu rozliczeń w formularzu VAT – R. Jeśli przedsiębiorstwo zadeklarowało się, że będzie prowadzić miesięczne rozliczenia, wtedy wypełnia plik JPK V7M, a w przypadku rozliczeń kwartalnych JPK V7K. Oba pliki muszą być złożone w ściśle określonym czasie, którym jest 25 dzień miesiąca następnego za miesiąc poprzedni lub kwartał.
Wprowadzenie grup towarów i usług
Ważną zmianą w nowym pliku jest wprowadzenie grup towarów i usług uważanych szczególnie za wrażliwe na oszustwa. Oznacza to, że sprzedawca towarów lub usług znajdujących się w tej grupie, będzie miał obowiązek dokładnego oznaczania ich w pliku JPK V7. Ministerstwo Finansów wyszczególniło aż 13 grup towarów i usług, które oznaczane są symbolem GTU oraz kolejną cyfrą. Oznaczenia grup towarów dokonywać się będzie w części ewidencyjnej, dla każdej faktury osobno. W przypadku sprzedaży kilku towarów lub usług z listy, należy oznaczyć wszystkie kody towarów adekwatnie do grupy, do której należą. Jeśli towary i usługi nie należą do żadnej grupy GTU, pole to należy zostawić puste.
Oznaczanie transakcji
Dodatkowo nowy plik JPK V7 wymaga, aby oznaczać w nim wszystkie transakcje, które objęte są szczególnym procesem rozliczeń. Są to między innymi transakcje:
- z podmiotem powiązanym,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
- transferu bonu jednego przeznaczenia przez podatnika.
Tych transakcji jest wiele więcej, dlatego przed końcem września warto się z nimi szczegółowo zapoznać. Jest to o tyle ważne, że w przypadku błędów w oznaczeniach, transakcji lub grup towarów na przedsiębiorstwo może zostać nałożona kara grzywny, a błąd może być potraktowany jako próba oszustwa podatkowego.