fbpx
INFORMACJE

Kolejne dwie osoby z Zabrza oszukane na sprzedaży węgla

50 letnia kobieta i 28 letni mężczyzna z Zabrza zostali w ten sam sposób oszukani, próbując kupić węgiel w atrakcyjnej cenie. Szukali ofert sprzedaży opału w internecie. Niestety w sieci trafili na stronę łudząco podobną do autentycznego pośrednika, który oferuje węgiel.

50 letnia kobieta i 28 letni mężczyzna z Zabrza zostali w ten sam sposób oszukani, próbując kupić węgiel w atrakcyjnej cenie. Szukali ofert sprzedaży opału w internecie. Niestety w sieci trafili na stronę łudząco podobną do autentycznego pośrednika, który oferuje węgiel.

Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów. Jak informują policjanci, metod ich działania jest wiele.

– Przestępcy kuszą nas swoimi atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem. Oszustwami ” na węgiel” zajmują się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą – doświadczeni stróże prawa, którzy znają nie tylko metody działań przestępców, ale też ich „potknięcia” podczas dokonywania oszustw – błędy popełniane przez naciągaczy, które wcześniej czy później doprowadzają do nich policjantów – wyjaśnia mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.

Wiele oszustw przy ofertach sprzedaży węgla, jak informują policjanci, opiera się na tym samym schemacie – ofercie na opał z zaliczką.

– Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania zaliczki na wskazane konto – przestrzega oficer prasowy zabrzańskiej policji.

Na tym jednak pomysły oszustów się nie wyczerpują. – Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych – dodaje mł. asp. Sebastian Bijok.

Podobne artykuły

Zabrze – ul. Wolności: Zderzenie trzech samochodów

redaktor

Pijany bez prawa jazdy uciekał z narkotykami przed policją

redaktor

Pingwiny są już w śląskim ZOO – jeszcze nie do oglądania ale mamy zdjęcia!

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «