fbpx
INFORMACJE

Kolejne ograniczenia rządu w związku z koronawirusem

Specjalne godziny wyjścia do sklepów dla seniorów, kolejne ograniczenia w sklepach, a także pojedyncze wyjścia z domu to tylko część obostrzeń ogłoszonych dziś przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Ograniczenia wchodzą w życie od 1 kwietnia. Część z nich dzień później.

Specjalne godziny wyjścia do sklepów dla seniorów, kolejne ograniczenia w sklepach, a także pojedyncze wyjścia z domu, to tylko część obostrzeń ogłoszonych dziś przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Ograniczenia wchodzą w życie od 1 kwietnia. Część z nich dzień później.

Podczas dzisiejszej konferencji rządu ogłoszono między innymi, że apteki i sklepy będą otwarte tylko dla seniorów w godzinach od 10.00-12.00. Ponadto w sklepach przy kasie będą mogły stać maksymalnie 3 osoby.

Z kolei na targowiskach również przy jednym stoisku będą mogły znajdować się 3 osoby. W urzędach pocztowych 2 osoby przy okienku. Na sklepy nałożono obowiązek udostępnienia rękawiczek oraz dezynfekowanie terminali kart płatniczych.

W ramach najnowszych obostrzeń zamknięte będą salony fryzjerskie, kosmetyczne i usługowe. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Apteki, sklepy spożywcze i drogerie będą otwarte.

Przemieszczać na ulicach będzie można się pojedynczo w odległości 2 metrów od innych osób. Dzieci i młodzież do 18 roku życia nie mogą wychodzić samodzielnie z domu. Oczywiście poruszanie się na zewnątrz rodzica z dzieckiem jest dozwolone. Jednak członkowie rodzin, idący razem, będą musieli zachować dwumetrowy odstęp. Nie należy się też przemieszczać po kraju samochodami osobowymi.

Ograniczenia w rekreacji i sporcie

Zamknięte będą hotele i wszystkie obiekty wypoczynkowe. Rząd oprócz tego wprowadza ograniczenia dostępu do parków i placów oraz zakaz korzystania z rowerów i wypożyczania rowerów miejskich.

Dozwolone są oczywiście spacery, „po to, żeby się przewietrzyć”. Jednak należy zrezygnować z długodystansowych biegów i uprawiania sportu. – Potraktujmy nasze wyjścia z domu bezwzględnie. Jeżeli potrzebujemy wyjść z domu, to jak najkrócej i wrócić. Nie skupiajmy się na utrzymywaniu naszej formy. Oczywiście ważne jest też zdrowie psychiczne – powiedział podczas dzisiejszej konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Ograniczenia w zakładach pracy

We wszystkich biurowcach, halach produkcyjnych rząd nakazał zachowanie dystansu 1,5 m pomiędzy pracownikami lub stanowiskami pracy. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom środków higieny osobistej i dezynfekujących. Te ograniczenia wchodzą w życie od 2 kwietnia, żeby pracodawcy mieli czas na ich wprowadzenie.

Nie przestrzeganie wprowadzonych przez rząd obostrzeń może grozić karą pieniężną od 5 do 30 tysięcy zł.

Foto: Łukasz Orzechowski

Podobne artykuły

Druga tura wyborów samorządowych. Prezydent Zabrza już zagłosowała

redaktor

12 firm zainteresowanych wyburzeniem starej trybuny stadionu Górnika

redaktor

Będą grali w scrabble przez całą dobę – XXI Turniej Non Stop „Le Mans”

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «