fbpx
KULTURA

O Górnym Śląsku wiedzą coraz więcej – „Hajery 2018”

Konkursy wiedzy na temat górnośląskich tradycji i obyczajów, piosenki, przedstawienia oraz quizy – wszystko oczywiście w języku śląskim. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu był dziś miejscem, w którym uczniowie szkół specjalnych pokazali, że o Śląsku wiedzą naprawdę wiele. To była już III Regionalna Impreza Integracyjna dla Osób Niepełnosprawnych „Hajery 2018”. Patronem medialnym tegorocznej edycji był serwis zabrze24.info

„Hajery” to wyjątkowe przedsięwzięcie współtworzone przez wyjątkowych ludzi. Jego organizatorami są działające na rzecz osób niepełnosprawnych Stowarzyszenie Bez Barier oraz Szkoła Podstawowa Specjalna nr 39 w Zabrzu. W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad 100 uczniów szkół specjalnych. – Jej celem jest rozbudzanie i rozwijanie świadomości regionalnej, przybliżenie uczniom śląskiej tradycji, kultury oraz etosu pracy górników w tym regionie, poprzez udział w konkursach plastycznych, muzycznych i scenicznych – wyjaśniała Katarzyna Gwóźdź – wiceprezes Stowarzyszenia Bez Barier.

W tym roku udział w zmaganiach wzięły cztery drużyny – ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 i z SPS 38 w Zabrzu oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” i Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas”, również z Zabrza. W pierwszym etapie uczestnicy tworzyli prace plastyczne o tematyce „Szychta na grubie”. W drugim wykonać musieli śląską piosenkę biesiadną, a w trzecim zaprezentować utwór w formie wiersza, prozy lub scenki rodzajowej – tematyka „Jo je hajer”. Czwarty i ostatni etap polegał na rywalizacji drużyn w konkursie wiedzy o pracy górników. Zwieńczeniem imprezy „Hajery 2018” było uroczyste wręczenie dyplomów.

Podobne artykuły

Ceny biletów na koncert José Carrerasa tajemnicą przedsiębiorstwa

redaktor

Młody youtuber z Zabrza nie tylko komentuje gry…

redaktor

Fortum przekazało miastu dawny budynek Elektrociepłowni Zabrze

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «