fbpx
INFORMACJE

Przeszczep wykonany w Zabrzu uznany za najlepszą operację na świecie

To najlepsza na świecie operacja rekonstrukcyjna wykonana w 2019 r. Tak uznał American Society for Reconstructive Microsurgery – informuje portal Naukawpolsce.pap.pl W Śląskim Centrum Chorób Serca pomyślnie przeszczepiono narządy szyi i szpiku u ciężko poparzonego 6 letniego Tymka.

To najlepsza na świecie operacja rekonstrukcyjna wykonana w 2019 r. Tak uznało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej – informuje portal Naukawpolsce.pap.pl W Śląskim Centrum Chorób Serca pomyślnie przeszczepiono narządy szyi i szpiku u ciężko poparzonego 6 letniego Tymka.

Pierwszą na świecie allogeniczną transplantację narządów szyi z transplantacją macierzystych komórek krwiotwórczych u sześciolatka przeprowadzili lekarze z ówczesnego Centrum Onkologii w Gliwicach. Operacja miała miejsce w marcu zeszłego roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nagrodę przyznano podczas niedawno zakończonego zjazdu towarzystwa w USA, zrzeszającego 950 chirurgów rekonstrukcyjnych z całego świata. Odebrał ją prof. Adam Maciejewski – szef zespołu i kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii.

Przeszczep u 6 latka przeprowadzono w kwietniu zeszłego roku. Tymek, w wieku 18 miesięcy doznał bardzo ciężkiego oparzenia udrażniaczem do rur, a w efekcie martwicy narządów niezbędnych do oddychania, jedzenia i mówienia.

Operacja trwała 15 godzin. Dziecku przeszczepiono nasadę języka, krtań, gardło, część szyjną przełyku, tchawicę, tarczycę i przytarczyce, kość gnykową, mięśnie krótkie szyi oraz wszystkie cztery nerwy, które unerwiają czuciowo i ruchuwo krtań.

Do American Society for Reconstructive Microsurgery co roku wpływa ok. 200-300 zgłoszeń z całego świata. Z tej liczby najpierw wybieranych jest kilkanaście najciekawszych operacji rekonstrukcyjnych, a następnie od 3 do 5, które trafiają do finału.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

Foto: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Podobne artykuły

Oszust za kierownicą karetki z fałszywą tożsamością

redaktor

Śmierć na torach – mężczyzna potrącony przez pociąg

redaktor

Szpital Miejski w Zabrzu zachęca do wypełnienia niedziałającej ankiety

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «