fbpx
INFORMACJE

Wiadukt do Sośnicy w końcu przebudowany, ale jeszcze nieotwarty

Jest! Wiadukt gotowy. Ponad dwa lata trwała przebudowa wiaduktu łączącego Zabrze z Gliwicami. Kierowcy muszą poczekać jeszcze na decyzję Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego.

O tym, że wiadukt został przebudowany poinformował w czwartek, 1 lutego, Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu:

„30 stycznia złożyliśmy do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach, wniosek o pozwolenie na użytkowanie przebudowanego wiaduktu. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu może zostać wydana przez WINB po przeprowadzonej obowiązkowej kontroli budowy w zakresie jej zgodności z ustaleniami i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę oraz z projektem budowlanym. Niezwłocznie po uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie, zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu i wiadukt zostanie udostępniony pieszym i pojazdom”.

Wiadukt, który zainteresował bukmacherów

Zabrzański wiadukt długo nie mógł doczekać się finału. Przebudowa obiektu początkowo miała zakończyć się po roku od momentu rozpoczęcia prac, a było to w listopadzie 2021 roku. Roboty wstrzymano z końcem stycznia 2022 roku. Przyczyną była kolizja istniejących (starych) fundamentów przyczółków wiaduktu z torami, którą stwierdzono dopiero podczas prac rozbiórkowych wiaduktu – nie ma dokumentacji archiwalnej obiektu z lat 1960-1970. Prace wznowiono we wrześniu 2022 roku.

Kolidujące fundamenty to nie jedyny kłopot firmy, która wiadukt przebudowywała. Podczas dalszych prac natrafiono na niezinwentaryzowane kable sterownicze PKP oraz nieczynny rurociąg stalowy. To wszystko powodowało, że końca budowy nie było widać.

Perypetie nieszczęsnego wiaduktu podłapała jedna z czołowych firm bukmacherskich w Polsce. Założyła, iż najbardziej prawdopodobne jest zakończenie inwestycji do końca stycznia 2024 roku. Kurs na takie zdarzenie wynosił w grudniu 1,60, co oznaczało, że za każdą postawioną złotówkę można było wygrać 1,40 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Prawdopodobieństwo, że budowa wiaduktu nie zostanie ukończona do końca stycznia tego roku było małe, ale pesymiści za taki typ mogli otrzymać 1,89 zł (kurs 2,15).

Źródło: nz24.pl

Podobne artykuły

Śmiertelne potrącenie na Chudowskiej. Utrudnienia w ruchu

redaktor

Pracowali na L4. Zabrzański ZUS cofnął im zasiłki

redaktor

Borys Budka zaatakowany w Galerii Katowickiej

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «