fbpx
BIZNES

Wyjazd samochodem za granicę – czy potrzebne będzie inne OC?

Planujesz podróż samochodem za granicę? Warto zadbać o przegląd pojazdu, tak aby uniknąć ewentualnych usterek na trasie. Istotne jest także sprawdzenie, jakie przepisy drogowe obowiązują w konkretnym państwie. Nie zapomnij także o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Dowiedz się, czy będziesz potrzebować innego OC i zielonej karty podczas podróży za granicę.

Zielona karta – czym jest i kiedy należy ją mieć?

Jeśli zamierzasz wyjechać samochodem za granicę, zadbaj o formalności ubezpieczeniowe. Zielona Karta to potwierdzenie aktualnego OC komunikacyjnego. Dzięki takiemu dokumentowi, jeśli dojdzie do kolizji z Twojej winy, TU poniesie koszty pokrycia szkody. Zielona karta jest wymagana podczas jazdy samochodem w następujących państwach:

  • Albanii,
  • Azerbejdżanie,
  • Białorusi,
  • Izraelu,
  • Iranie,
  • Maroko,
  • Macedonii Północnej,
  • Mołdawii,
  • Rosji,
  • Turcji,
  • Tunezji,

Bez Zielonej Karty niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia OC zagranicznego.

Gdzie wyrobić Zieloną Kartę i ile to kosztuje?

Jeśli chcesz uzyskać Zieloną Kartę, udaj się do TU, w którym masz wykupione OC komunikacyjne na samochód. W zależności od firmy i polisy może to być bezpłatne lub wiązać się z obowiązkiem wyrównania składki bazowej. Zielona Karta może być wydana na okres od 15 dni do nawet 12 miesięcy. Znaczenie przy szacowaniu kosztów za ten dokument ma rodzaj pojazdu i miejsce, w którym będzie on użytkowany za granicą. Wpływ na to mają także takie elementy jak historia ubezpieczeniowa kierowcy i sposób opłacenia składki. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/samochod/kiedy-gdzie-kierowca-potrzebuje-zielonej-karty-za-granica.

OC zagraniczne pojazdu – kiedy należy je wykupić?

Planujesz podróż do jednego z wcześniej wymienionych państw i zapomniałeś wyrobić sobie Zielonej Karty? Niezbędny okaże się zakup OC zagranicznego pojazdu. Ma ono także zastosowanie w państwach nie znajdujących się na tej liście i niebędących członkami Unii Europejskiej.  Taka polisa chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za wyrządzone szkody podczas zdarzenia komunikacyjnego.

OC graniczne powinno być wykupione najpóźniej podczas wjazdu na teren państwa, w którym jest wymagane. Możesz to zrobić w przygranicznych punktach. Lepiej jednak zadbać o nie wcześniej. Znajdziesz je w ofercie niektórych TU. Warto rozpocząć swoje poszukiwania od internetowej porównywarki OC. Dzięki temu znacznie łatwiej uzyskasz atrakcyjną ofertę na polisę komunikacyjną.  Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/samochod/oc-graniczne.

Ile kosztuje OC graniczne samochodu?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za polisę OC graniczną? Jest to w dużej mierze zależne od państwa, do którego się udajesz. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę także dotychczasową historię szkodową kierowcy i rodzaj używanego pojazdu. Znaczenie ma także długość okresu, na który jest wykupywana polisa i metoda płatności. Zwykle osoby decydujące się na uiszczenie pełnej składki mogą liczyć na atrakcyjniejszą wycenę ubezpieczenia.

Podobne artykuły

Wymagania, jakie musi spełnić nowy salon fryzjerski

@admin

Zabrze znów się zadłuży! Tym razem na prawie 374 mln zł!

redaktor

Gdzie w Zabrzu szukać pracy dorywczej lub weekendowej?

@admin

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «