fbpx
INFORMACJE

Zabrze wydaje Monopoly mimo finansowych problemów

Potężne zadłużenie w miejskiej kasie, ogromne zaległości gminnych spółek wobec kontrahentów i brak pieniędzy na opłacanie składek ZUS pracownikom, okazuje się nie być przeszkodami do wydania zabrzańskiej edycji gry planszowej Monopoly. Ta ma zostać zaprezentowana już 6 grudnia.

Potężne zadłużenie w miejskiej kasie, ogromne zaległości gminnych spółek wobec kontrahentów i brak pieniędzy na opłacanie składek ZUS pracownikom, okazuje się nie być przeszkodami do wydania zabrzańskiej edycji gry planszowej Monopoly. Ta ma zostać zaprezentowana już 6 grudnia.

Przypomnijmy, na promocję miasta poprzez grę planszową Monopoly wydano z pieniędzy publicznych co najmniej 100 tys. zł. Zainkasowała je firma Winning Moves Polska. Dlaczego co najmniej?

Kwota tylko 100 tys zł może wzbudzać wątpliwości, ponieważ dwa lata temu Katowice za to, żeby mieć swoją edycję gry zapłaciły ok. 175 tys zł. Były to pieniądze z miejskiej kasy i tamtejszych wodociągów. Porównywaliśmy też inne miasta, która wybrały promocję poprzez Monopoly i cały artykuł możecie przeczytać TUTAJ.

Problemy finansowe miasta

Oczywiście miło będzie zobaczyć Zabrze na planszy kultowej gry, ale czy w obliczu wielu finansowych problemów miasta taki wydatek jest potrzebny? Warto tu przypomnieć, że zadłużenie miejskiej kasy wynosi ok. 700 mln zł przy budżecie rocznym na poziomie nieco ponada miliarda.

Dodatkowo Regionalna Izba Obrachunkowa miała zastrzeżenia co do wykonania budżetu Zabrza za 2022 r., w związku płynnością finansową.

Skład orzekający zwraca uwagę na informację przekazaną przez Miasto Zabrze o dokonaniu odroczenia na 2023 terminów płatności zobowiązań, które przypadały do zapłaty w 2022 roku z tytułu składek ubezpieczeniowych ZUS w kwocie 19.729.722,14 zł, mających charakter wydatków bieżących” – można przeczytać w opinii RIO.

Spektakularne bankructwo

Narastające problemy finansowe dotykają też miejskich spółek, których zaległości wobec kontrahentów liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Mowa tu m.in. o Szpitalu Miejskim, który zaległych długów wobec nich ma 26 mln zł z czego ok. 1 mln zł odsetek oraz spółce MOSIR, z przeterminowanymi długami wobec kontrahentów ponad 2 mln zł.

– Z tej perspektywy nasuwa się pytanie o wartość PR-ową zabrzańskiej edycji Monopoly, która raczej będzie niewielka. Oczywiście fajnie, że się takie rzeczy się robi i fajnie miasto może wyglądać na planszy tej kultowej gry. W przypadku Zabrza jednak już dawno powinno się wprowadzić jakąś procedurę oszczędnościową i publicznymi pieniędzmi zacząć gospodarować rozsądnie. Oczywiście 100 tys. zł w skali budżetu jest kwotą niedużą, ale miasto i rządząca nim prezydent najwyraźniej nie widzi potrzeby, żeby oszczędzać. A warto pamiętać, że Monopoly jest grą w której można zaliczyć spektakularne bankructwo – komentuje dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Widmo bankructwa jednak okazuje się nie być przeszkodą, żeby wydawać wcale nie małe pieniądze na promocję i to nie tylko poprzez znalezienie się na planszy gry.

Grafika: miastozabrze.pl

Podobne artykuły

Wiadukt łączący ul. 3 Maja z autostradą A4 w końcu otwarty

redaktor

Pożar zakładu recyklingu w Biskupicach

redaktor

22 latek podpalił samochód ojca swojej byłej dziewczyny

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «