fbpx
INFORMACJE

ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi bony turystyczne

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę – przypomina Polska Agencja Turystyczna oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To odpowiedź na oferty oszustów oferujących w sieci sprzedaż bonów turystycznych. Te pojawiły się wraz z uruchomieniem programu od 1 sierpnia.

Oszuści zazwyczaj proponują sprzedaż bonu turystycznego o wartości 500 zł w zaniżonej cenie. Ale na tym nie koniec. W sieci nie brakuje też nieuczciwych ofert pomocy przy aktywacji bonu.

– W internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wprowadzając bon turystyczny ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do 1 miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3.

Aktywacja bonu turystycznego

Realizacja bonu odbywa się przez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Aby skorzystać z bonu turystycznego nie trzeba składać wniosku.

Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny], w menu bocznym jest zakładka [Polski Bon Turystyczny] >[Mój bon]. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+).

Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.

Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić  pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 319 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 272 milionów złotych.

Grafika - źródło: ZUS

Podobne artykuły

Drogowy koszmar w Zabrzu z okazji Tour de Pologne [ZDJĘCIA]

redaktor

Szpital Miejski w Zabrzu zachęca do wypełnienia niedziałającej ankiety

redaktor

Alina Nowak: Moja decyzja to odcięcie się od partyjnych układów…

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «