fbpx
INFORMACJE

Co zmieni się w wypłatach 500 plus od przyszłego roku?

Świadczenie 500 plus ewoluuje wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu. Już od 1 czerwca 2022 czekają nas zmiany. Przede wszystkim beneficjenci nie otrzymają gotówki do ręki. Czyli nie będzie można odebrać pieniędzy w okienku pocztowym czy przekazem. Jedyna formą otrzymywania 500 plus będzie forma bezgotówkowa - na konto bankowe.

Świadczenie 500 plus ewoluuje wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu. Już od 1 czerwca 2022 czekają nas zmiany. Przede wszystkim beneficjenci nie otrzymają gotówki do ręki. Czyli nie będzie można odebrać pieniędzy w okienku pocztowym czy przekazem. Jedyna formą otrzymywania 500 plus będzie forma bezgotówkowa – na konto bankowe.

Kolejnym ewenementem jest fakt, iż wnioski w formie papierowej odchodzą do lamusa – wniosek o świadczenie złożymy, tylko poprzez platformę internetową.

Następna, dość nietuzinkowa zmiana tyczy się instytucji, która będzie trzymać piecze nad świadczeniem. Wcześniej przyznawaniem pieniędzy zajmowały się samorządy. Teraz ten obowiązek z dniem 1 czerwca 2022, gdy skończy się okres rozliczeniowy zarządzany jeszcze przez samorządy, przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Według obliczeń rządu, nowelizacja programu 500 + ma przynieść spore oszczędności. Co nie oznacza to, że ktoś nie otrzyma pieniędzy – w tym przypadku chodzi o obsługę świadczenia.

Samorządy w latach 2016 – 2020 zarobiły na obsłudze programu 500 plus 1,6 mld – pieniądze te były przeznaczone na wynagrodzenia dla urzędników. Natomiast dzięki zmianom w latach 2022 – 2032 rząd zaoszczędzi 3,2mld, ograniczając możliwości finansowe samorządów oraz ich płynność.

Anna Gołaszewska

Podobne artykuły

Więcej wydatków niż dochodów – negatywnie oceniono budżet Zabrza

redaktor

Rozpoznajecie ich? Kradli narzędzia w markecie [ZDJĘCIA]

redaktor

Zaborze. Groził, że zabije, zniszczył też okno i drzwi

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «