fbpx
BIZNES

Czy naprawa komputera na własną rękę to dobry pomysł?

Chociaż podstawowa konstrukcja komputera jest bardzo prosta z pewnością nie można mówić, że każdy sam poradzi sobie z naprawą. Nawet wymiana jednego podzespołu wymaga wiedzy na temat jego parametrów i kompatybilności modelu z innymi elementami PC. Dlatego też naprawa komputerów na własną rękę jest dostępna tylko dla tych użytkowników, którzy mają odpowiednią (przynajmniej podstawową) wiedzę i chociaż niewielkie doświadczenie.

Wielu amatorów – pasjonatów elektroniki doskonale radzi sobie z takimi sytuacjami za pomocą poradników, które można znaleźć w internetowych publikacjach. Jednak, aby móc z nich korzystać trzeba znać terminologię i specyficzny język „komputerowców”. Podpowiedzi można też uzyskać uczestnicząc w dyskusjach na forach lub korzystając z pomocy specjalnych stron serwisowych. Im mniej doświadczenia ma serwisant-amator tym większe prawdopodobieństwo, że doprowadzi on do poważniejszego i bardziej kosztownego uszkodzenia.

Sprawdź również: Sposoby na odwirusowanie komputera


Dostęp do sprzętu diagnostycznego

Inną poważną przeszkodą przy samodzielnej naprawie komputerów jest konieczność skutecznego zdiagnozowania usterki. Przeglądanie różnych stron internetowych o takiej tematyce pozwala zrozumieć jak wiele różnych uszkodzeń może dawać ten sam efekt. Kiedy komputer restartuje się, włącza z dużym opóźnieniem czy wydaje dziwne dźwięki, wykrycie przyczyny bywa trudne nawet dla specjalisty. Dlatego na skuteczną diagnostykę pozwala tylko profesjonalny sprzęt.

Niektóre awarie można jednak wykrywać wzrokowo (np. uszkodzenia kondensatorów) lub stosując sprawdzone „domowe” metody. Przykładem może być wykrywanie powodów zawieszania się komputera lub jego restartu. Najczęściej przyczyną są montowane w parach kości pamięci. Aby wykryć uszkodzenie wystarczy wyjmować po jednej i sprawdzać, czy problem się powtórzy.

Inną domową metodą stosowaną od wielu lat jest usuwanie lub dodawanie po jednym podzespole i włączanie komputera, aż do momentu wykrycia problemu. Osoby, które mają pojęcie o funkcjonowaniu jednostki PC czy laptopa mogą zaopatrzyć się w multimetr czy inne urządzenie pomiarowe.


Bariery techniczne czyli nie wszystko naprawisz samodzielnie

Nawet znaczna wiedza, doświadczenie i dostęp do profesjonalnych narzędzi nie gwarantują, że naprawa komputerów może być z sukcesem wykonana z domu. Istnieją też sytuacje, w których niemożliwe jest wykrycie usterki domowymi sposobami, a tym bardziej jej usunięcie. Przykładem są uszkodzenia pojedynczych elementów na płycie głównej, które do wymiany wymagają specjalistycznego sprzętu do lutowania. Wykonanie lutu za pomocą tradycyjnej lutownicy jest po prostu niemożliwe. Ze względu na specyfikę układu często realizuje się je np. w podczerwieni. Szczególnie specjalistycznych narzędzi wymagają nowoczesne układy BGA.

Może Cię zainteresować: Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera?

Profesjonalna naprawa komputera, czyli kiedy do serwisu?

Nawet, jeśli dysponujesz podstawową wiedzą na temat usterek i naprawy komputerów, często sytuacja wymaga skorzystania z pomocy profesjonalisty. Do serwisu warto oddać komputer zawsze wtedy, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności czy trafności diagnozy. Warto pamiętać, że poważnymi konsekwencjami może się skończyć nawet nieumiejętne czyszczenie laptopa. Cena takiej usługi nie jest wysoka, dlatego lepiej z niej skorzystać niż ryzykować usterkę, której usunięcie będzie kilkakrotnie droższe.

Serwisanci z firmy ABC Komputery MESKOMP, od kilkunastu lat świadczący usługi na terenie Śląska wielokrotnie mieli okazję naprawiać błędy amatorów, którzy podejmowali niepewne próby usuwania usterek na własną rękę. Dlatego zachęcają do korzystania ze wsparcia osób, które znają się na naprawach i mają w tej dziedzinie doświadczenie. Wykwalifikowani pracownicy nie tylko dysponują wiedzą i zapleczem technicznym, ale też dojeżdżają z Katowic, w których znajduje się siedziba firmy do klientów we wszystkich większych miastach na Śląsku. Pozwala to nie tylko na fachowe, bezpieczne i pozbawione ryzyka usunięcie awarii, ale też na dokonanie naprawy komputera czy laptopa w możliwie krótkim czasie.

Podobne artykuły

Faktoring osiągalnym finansowaniem dla firmy

@admin

Pracownia Fryzjerska Joanna Wysocka – szyk i profesjonalizm w stylowym wydaniu

redaktor

Przymierzasz się do ubezpieczenia OC samochodu? Ten poradnik jest dla Ciebie!

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «