fbpx
FELIETONY INFORMACJE

Halina Bieda pisze – Z Senatu o Samorządzie

Ponad 30 lat temu w Senacie została przyjęta ustawa o samorządzie gminnym. W ten sposób powstały i zaczęły się rozwijać nasze małe ojczyzny takie jak m.in. Zabrze i Bytom, które są bliskie mojemu sercu, jako moje małe ojczyzny. Kończy się X kadencja Senatu RP. To dobry czas na odrobinę refleksji i małe podsumowanie.

Ponad 30 lat temu w Senacie została przyjęta ustawa o samorządzie gminnym. W ten sposób powstały i zaczęły się rozwijać nasze małe ojczyzny takie jak m.in. Zabrze i Bytom, które są bliskie mojemu sercu, jako moje małe ojczyzny. Kończy się X kadencja Senatu RP. To dobry czas na odrobinę refleksji i małe podsumowanie.

Ustawa o samorządzie gminnym, który jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego weszła w życie 27 maja 1990 roku. Od 2000 roku 27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego.

Samorządność to nie tylko wiedza i umiejętności niezbędne do kształtowania postaw obywatelskich i demokratycznych. To także odpowiedzialność za rozwój wspólnoty, aktywności pozwalające świadomie kształtować otoczenie, umiejętność współpracy i szukania porozumienia w zespole.

Zanim jednak samorządy rozwinęły skrzydła, nowy parlament po wyborach w 1989 roku przystąpił do prac nad reformą samorządową. Było to wówczas nowe i nieznane zagadnienie – jak wiadomo miasta, gminy i powiaty były zarządzane centralnie, przez partyjnych dygnitarzy.

W tej chwili niepokojące zdają się być decyzje rządu PiS, który wprowadzając kolejne podatki i daniny w ramach Polskiego Ładu działa na szkodę samorządów, którym coraz trudniej jest utrzymać finansową płynność i poradzić sobie z coraz to nowymi zadaniami.

Zawsze wierzyłam i wierzę w ludzi, dlatego wciąż mam nadzieję, że nie jest to z góry zamierzony plan, który ma doprowadzić do centralnego zarządzania naszymi małymi ojczyznami.

Senat najbliżej Samorządów

W Senacie X kadencji pracuje Senacki Zespół Samorządowy, którego mam zaszczyt być członkinią. W czerwcu 2021 r. zespół podpisał porozumienie ze stowarzyszeniami samorządowymi z całej Polski, w którym czytamy m.in.: Sukces opozycji demokratycznej w wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. zapoczątkował odzyskiwanie i budowanie demokracji w Polsce na każdym szczeblu.

Pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe w 1990 r. rozpoczęły bezprecedensowy w całej historii Polski okres rozwoju gmin, miast i powiatów. Odrodzona samorządność pozwoliła wspólnotom lokalnym na uwolnienie potencjału mieszkańców, pomnożyła nasz społeczny kapitał, doprowadziła do rozkwitu naszych małych ojczyzn i poprawy jakości życia Polaków.

To wspólnoty lokalne najbardziej efektywnie skorzystały ze środków europejskich, co wyraźnie zmieniło cały kraj. To również wspólnoty lokalne wypracowały dobre i skuteczne wzorce partycypacji społecznej oraz współpracy z sektorem pozarządowym.

Samorządowcy każdego dnia pracują na rzecz swoich małych ojczyzn. Budują wspólnoty otwarte i wspierające, przyjazne dla każdego mieszkańca – niezależnie od jego poglądów. Dlatego reforma samorządowa do dziś jest oceniana przez wszystkich jako ta najbardziej udana.

Senat dla Samorządów

W tej kadencji przygotowaliśmy kilkanaście ustaw dedykowanych samorządom. Wśród nich był projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, które osiągają osoby fizyczne.

Nowelizacja przepisów zrekompensowałaby samorządom utracone dochody w latach 2021-2022, które są wynikiem niekorzystnych zmian podatkowych. Ważne senackie inicjatywy to również projekt zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, projekt ustawy o wysokości części ustawy oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, czy projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Niestety i te wyżej wymienione, jak i ponad 100 innych zaginęły w sejmowej otchłani i czekają na lepsze czasy.

Te i inne prace mijającej już kadencji Senatu skoncentrowane były właśnie na naszych małych ojczyznach.

Samorząd był i wciąż jest mi bliski, gdyż w latach 2006-2019 pełniłam w nim funkcje radnej miejskiej i wojewódzkiej, wiceprezydentki Bytomia oraz pełniącej funkcje prezydenta i rady miejskiej. Miałam wtedy zaszczyt mieć bezpośredni wpływ na uwolnienie potencjału mieszkańców oraz rozkwitu małej ojczyzny. To Samorządy są fundamentem oraz ostoją demokracji, a także tej małej, a jakże dużej niezależności. 

Autor: Halina Bieda – Senator RP. W latach 2006-2012 wiceprezydent Bytomia. Od 2012–2014 r. prezes spółki Armanda Development, zajmującej się rekultywacją zdegradowanych pokopalnianych terenów. W 2014 dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, którym kierowała do 2020. W wyborach samorządowych w 2014 i 2018 r uzyskiwała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego V i VI kadencji. W 2019 roku zostałam wybrana do pełnienia mandatu Senatora Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymała łącznie 74605 głosów poparcia od mieszkańców Zabrza i Bytomia

Podobne artykuły

Po pijanemu zdemolował zaparkowany na ul. Roosevelta samochód

redaktor

Osiedle Kopernika: 15 latek zaatakował nożem taksówkarza

redaktor

Rekrutacja do zabrzańskich przedszkoli już od wtorku

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «