fbpx
INFORMACJE

W wyremontowanej za ponad 34 mln zł wieży ciśnień nie ma restauracji

Kompleksowo wyremontowana, zabrzańska perełka wśród zabytków – wieża ciśnień przy ul Zamoyskiego została dziś uroczyście otwarta. W zabytkowym obiekcie po rewitalizacji za ponad 34 mln zł nie ma jednak restauracji. W górnej części wieży jest jedynie kawiarnia.

Kompleksowo wyremontowana, zabrzańska perełka wśród zabytków – wieża ciśnień przy ul Zamoyskiego została dziś uroczyście otwarta. W zabytkowym obiekcie po rewitalizacji za ponad 34 mln zł nie ma jednak restauracji. W górnej części wieży jest jedynie kawiarnia.

Oficjalne otwarcie zabrzańskiej wieży ciśnień połączone było z warsztatami dla dzieci, pokazami chemicznymi, występami oraz koncertami. Oprawę artystyczną przy uroczystym otwarciu zabytkowego obiektu zapewnił min.: Marcin Wyrostek oraz Teatr Ocelot.

Kompleksowy remont wieży ciśnień kosztował 34,2 mln zł, z czego 24 mln zł udało się pozyskać z unijnego dofinansowania. – Wieża Ciśnień w Zabrzu odzyskała blask dzięki EU REGIO POLAND RPO 2014-2022 – potwierdza Alina Nowak, radna sejmiku woj. śląskiego.

Zaskoczeniem dla niektórych mieszkańców był jednak fakt, że w remoncie wieży za prawie 35 mln zł nie pomyślano o stworzeniu na ostatnim piętrze restauracji. Powstała jedynie kawiarnia serwująca desery, przystawki i napoje.

– W obiekcie z takim potencjałem, za grube miliony powinna powstać restauracja. Szkoda, że jest tylko kawiarnia. W Zabrzu i tak oferta gastronomiczna jest bardzo uboga – mówi z żalem pani Elżbieta, mieszkanka Zabrza.

Hotel AdmiralsPalast bez restauracji?

Kawiarnię w górnej kondygnacji wieży ciśnień prowadzi jedna z zabrzańskich restauracji. Jak udało nam się dowiedzieć nie ma tam infrastruktury do prowadzenia restauracji. Można jedynie ograniczyć się do cateringów. Jednak zabrzański restaurator poważnie rozważa stworzenie w wiezy tak zwanej otwartej kuchni, dzięki czemu będzie można serwować gorące posiłki.

Pytanie, czy przy remoncie zabytkowego hotelu AdmiralsPalast miasto również podejdzie do tematu tak samo, jak w przypadku wieży ciśnień, tworząc infrastrukturę pod działalność kawiarni, a nie restauracji? Jak udało nam się dowiedzieć z nieoficjalnych źródeł, zabrzańscy urzędnicy nie chcą słuchać dobrych rad zabrzańskich restauratorów.

– Wieża ciśnień ma powierzchnię jaką ma i większej mieć nie będzie. Nie ma tam możliwości zrobienia profesjonalnej kuchni. Możliwa jest kawiarnia i ewentualnie catering. Hotel Admirał ma dużą powierzchnię. Nie ma więc przeszkód, by powstała tam kuchnia i duża sala bankietowa – zapewnił w mediach społecznościowych Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza.

Czy faktycznie zabrakło przestrzeni na stworzenie restauracji w wieży ciśnień? Trudno powiedzieć. Pozostaje mieć nadzieję, że zabrzańscy urzędnicy wyciągną wnioski i w hotelu AdmiralsPalast będą pamiętać o tym, żeby stworzyć infrastrukturę pod restaurację z tarasem widokowym – taką jak za dawnych lat.

Podobne artykuły

Wypadek na DK 88 – cztery osoby przewiezione do szpitala

redaktor

20 lat więzienia dla ginekologa podejrzanego o gwałcenie pacjentek?

redaktor

„Mobilna łąka” wyruszy z Zabrza i będzie podróżować po Śląsku

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «